foto1
Belge form dökümanlar evrak
foto1
Windows word excel powerpoint access frontpage ms paint
foto1
Soru bankası tüm sınıflar branşlar için sorular bilgisayar testleri
foto1
Eba zümre plan hem zümre ve planları
foto1
Açıklamalı atasözleri ve deyimler biyografiler il il Anadolu efsanleri
Atama sorgu zümre eba sivil savunma öğretmen ders kitapları hem gorev dağılımı öğretmen nobet çizelgesi çevre formu çalışma programı arşiv açık öğretim osym teog yök duyuru trafik işaretleri sözler bilmeceler deprem beynimiz çocuğa dini bilgiler sorular cevaplar verimli ders çalışma burs verenler üniversiteler güvengen davranış meb yüz eser sınav soru cevap amerikanın keşfi soykırım Türk tarihi devletleri eğitim motivasyon videoları word excel point mspaint wordart program yazılım donanım skype ascii dos outlook internet frontpage .Read More...

Bizim Okul

İdareci öğretmen ve öğrencilere yönelik bir eğitim sitesi

.

...

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Baba Adam: Yaşlanmış sevecen hoş görülü iyi niyetli büyük.

Baba koruk yer, oğlunun dişi kamaşır. Babanın yaptığı yanlış bir işin cezasını oğlu çeker.

Baba mirası yanan mum gibidir. İnsan çalışmaz ve babasından kalan mirasa güvenirse unutmamalı ki o miras bir mum gibidir. Günden güne erir ve bir gün gelir biter.

Baba oğluna bir bağışlamış oğul babaya bir salkım üzüm vermemiş. Baba çalışır didinir oğluna bırakır her şeyi oğlu için feda eder. Oğulsa babaya en küçük bir isteği dahi çok görür. Bir faydası olmaz.

Baba vergisi görümlük koca vergisi doyumluk. Babanın kızına sadece evleninceye kadar harcar, verir. Ama koca olacak kişi onun ömür boyu giderini yüklenmek zorundadır.

Babadan mal kalır kemal kalmaz. İnsana babasından mal mülk dünya malı kalır ama baba ne kadar talihli olursa olsun insana talih şans kalmaz

Babamın adı Hıdır, elinden gelen budur. Kişi ne kadar zorlarsa zorlasın yapabileceğinden öteye gidemez. Elinden ne gelirse ancak onu yapar.

Babanın sanatı oğluna mirastır. Babadan oğula kalacak en büyük miras ne para ne mal mülktür babadan oğluna kalacak en büyük miras sanatıdır.

Babasının akçası, anasının bohçası. Kız gelin gittiği yerde babasından kalan mülk anasından gelen eşya ile öğünür.

Babasının hayrına: Hiçbir karşılık beklemeden tamamen Allah rızası için sevap kazanmak için.

Baca eğri de olsa dumanı doğru çıkar. İnsan dürüst olduktan sonra bulunduğu ortam ne olursa olsun dürüstlüğünde bir şey kaybetmez. Her şartta dürüstlüğünü devam ettirir.

Bacak Germek: İşin olmaması için uğraşmak inat etmek, engellemeye çalışmak.

Bağ çapa ister, tarla sapan. Bağın verimli olması yok olup gitmemesi için çapalanması gerekir, tarlanın ise verimli olması için zamanı geldiğinde sapanla sürülmesi gerekir.

Bağa bak üzüm olsun yemeye gözün olsun. Kişi bağından verim almak istiyorsa gereken bakımı yapmalıdır. Eğer bakım yapmazsa alacak verimde olmaz. Bir şey beklemeye hakkı yoktur.

Bağış atın dişine bakılmaz: Bedavadan gelen mal mülk için kusur aranmaz, neyse kabul edilir.

Bağrından çıkmak: İçinden çıkmak. Aslını temsil etmek.

Bahtı Kara: Talihsiz olmak, Yaptığı her işte başarısız olmuş, hayal kırıklığına uğramış kişi

Bak zamana zamana, karga vurdu şahana, eşekler arpadan bıktı, küheylan hasret samana. Öyle bir zamandayız ki kimilerinin karnı doymuş şişmişken kimileri de karnını doyurmaya hasret kalmış açlık içinde geziyor.

Bakarsan bağ bakmazsan dağ olur. İnsan toprağı ile bağı ile ilgilenir çalışır hizmetini yaparsa ondan verim alır, ürün alır. Eğer ilgilenmez çalışmaz hizmet etmezse üründe alamaz bağda ormana döner. Bağ olmaktan çıkar.

Bakmakla öğrenilseydi köpek kasap olurdu. İnsan bir işi öğrenmek istiyorsa mutlaka onu yapmalı anlatılanı uygulamalı yoksa bakarak öğrenmek olsaydı köpekler et yemek için kurbanların başında sonuna kadar beklemekten öteye gidemedi.

Bal demekle ağız tatlanmaz. Güzel şeyler konuşmakla güzel şeyler gerçekleşmez. Ancak çalışarak emek vererek gerçekleşir.

Bal ile kaymak yenir ama her keseye göre değil. İnsan güzel şeyler giymeyi yemeyi gezmeyi ister ama bunları yapabilmek için bol kazanca ihtiyaç vardır. Kazancı olmayan bunları yapamaz.

Bal olan yerde sinekte olur. Eğer bir yerde iyi hoş tatlı şey varsa menfaat varsa mutlaka oradan faydalanmak isteyen menfaatperestler çıkarcılar da olacaktır.

Bal tutan parmağını yalar. Bol kazançlı bir işe aracıda olsa ilgilenen insan mutlaka ondan bir şekilde faydalanır.

Bal yiyen kepçesini yanında taşır. İnsan bir şeye sahip olmak istiyorsa onu elde etmek için gereken malzemeyi bulundurmak zorundadır.

Balcının bal tası var, oduncunun baltası. Herkes yaptığı işe göre alet araç gereç taşır.

Balcıya pekmez satılmaz. İnsanın elinde olan şeyi tekrar ona satmanın ve ya aldırmaya kalkmanın bir anlamı yok.

Balçığı duvara vur, tutarsa da hoş, tutmazsa da hoş. Kişi insan olarak başkalarına yardım yapmak amacıyla üzerine düşeni iyi niyetle samimi olarak yapmalı ama olur ama olmaz her ikisi de güzeldir.

Baldırı çıplak: Yoksul fakir. Hiç bir şeyi olmayan zavallı.

Balı dibinden yağı yüzünden. Nasıl ki balın dibi yağın yüzü daha güzelse öyle insanlar vardır ki değerleri gün geç tikçe artar bazıları da gün geç tikçe üste çıkar.

Balı olan bal yemez. İnsan elinde olan bir şeyi alıp ne yapsın. Bir tane varsa ikincisi gereksizdir.

Balı olandan pekmez esirgenmez. Eğer bir yerden bizim menfaatimize bir şeyler gelecekse oradan bazı şeyleri esirgememeliyiz. Her şey karşılıklıdır.

Balık kavağa çıkmaz: Olmayacak iş, olması imkânsız düşünce.

Balı parmağı uzun olan değil, kısmeti olan yer. İnsan bir şeyi çok isteyebilir ama ona ulaşmak isteyenin değil kısmeti olanın işidir.

Balık ağa girince gözü açılırmış. İnsan tuzağa düşünce kurtulmak için bin bir çare düşünür ama iş işten geçmiştir. Dövünmenin bir faydası yoktur.

Balık baştan kokar. Eğer bir işin başında olanlar bozuk olursa artık o işten hayır gelmez. Orada her şey bozulmuş demektir.

Balta değmedik ağaç olmaz. Bir toplumda eğer iş varsa sorun varsa oradaki herkes birçok sorunla karşılaşır.

Baltayı taşa vurmak: Farkına varmadan karşısındakini kıracak ona dokunacak şekilde konuşmak.

Bam teline basmak: Kişinin çok duyarlı olduğu konuya değinmek.

Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim. İnsanı en iyi en kolay tanımanın yolu onun arkadaşının kim olduğunu bilmekten geçer herkes kendi karakterine göre arkadaş seçer.

Bana benden olur her ne olursa, başım rahat olur dilim durursa. İnsan diline hâkim olmalı bilip bilmediği konularda konuşmamalı. İnsanın başına ne gelirse kendinden kendi dilinden gelir.

Bana dokunmayan yılan bin yaşasın. Bana zararı dokunmayan kim olursa olsun, beni ilgilendirmez.

Barut Fıçısı: Çok sinirli olma hali.

Basireti bağlanmak: Çok iyi bilmesine rağmen bir türlü yapamamak söyleyememek.

Baskıdaki altından, askıdaki salkım yeğdir. Kullanılmayan mal ne kadar değerli olursa olsun bizim için bir önemi yoktur önemli Olan bir malın değersizde olsa iyi yolda kullanılıp bize bir şeyler kazandırmasıdır.

Baskın basanındır. Hasmının boş zamanını bulup bastıran her zaman daha avantajlıdır, mutlaka kazanır.

Baskısız tahtayı yel alır yel almazsa sel alır. Kontrol ve denetim altında tutulamayan çocukları mutlaka birileri kendi kontrollerine alır ama iyi ama kötü.

Baş ağır gerek kulakta sağır. İnsan bir topluluğa girdiği vakit az konuşmalı ve her söyleneni duymamalı

Baş dille tartılır. Kişinin kalitesi saygınlığı toplumdaki konuşmaları ile ölçülür, değerlendirilir.

Baş kesenin başı olmaz. Başkalarına zarar verenler insanlar gün gelir kendileri de yaptıklarının karşılığını görüler

Baş nereye giderse ayakta oraya gider. Ailede veya toplumda büyükler önderler ne yaparlarsa nasıl hareket ederlere arkadan gelenlerde aynı yolu. İzler.

Baş sağ olursa börk çok bulunur. Önemli olan kişinin sağlığıdır. Sağlık olduktan sonra nasıl olsa bir iş bulunur.

Baş yarılır börk içinde, kol kırılır yen içinde. Aile içindeki huzursuzluklar anlaşmazlıklar aile içerisinde kalmalı dışarıya bildirilmemeli ve aile içinde çözümlenmelidir.

Başa gelmeyince bilinmez. İnsan başına gelmedikçe iyilik veya kötülüğün ne olduğunu bilmez. Ancak başına gelecek ki karşılaştığı dertleri anlasın bilsin

Başak büyüdükçe boynun eğer. İnsan yaşlandıkça çevresine karşı daha olgun daha anlayışlı olur. Daha itaatkâr olur.

Başı ile giden gelmez, ayağı ile giden gelir. İnsan bir yere gitmeyi kafasına koyduğu vakit artık geri dönüşü yoktur. Bir daha geri gelmez. İnsan ölünce dönüşü yoktur ama gurbete de gitse uzaklara da gitse sonunda döner gelir.

Başın sağlığı dünya varlığı. En büyük varlık, en büyük enginlik insanın sağlığıdır. Eğer sağlığımız yerinde ise her şey kolay hallolur.

Başına buyruk: Kimseden emir almadan kendi bildiğini yapmak.

Başına çorap örmek: Karşısındakinin haberi olmadan başına birçok iş açmak.

Başını acemi berbere teslim eden cebinden pamuğunu eksik etmez. Kişi yaptırmak istediği işi acemiye ustaya yaptırmaya kalkarsa başına gelecekleri düşünüp ona göre hazırlık yapmalı

Başını yumuşak yastığa, karnını pahalı yemeğe alıştırma, ilerde bulamazsın. İnsan her şeyi dört dörtlük keyfine göre bulup yaşamayı kendine alışkanlık etmemeli gün olur bu rahatlığı veya imkânları bulamaz. O zamanda çok zorlanır.

Başını bağlamak: Evlendirmek, nişanlamak, sorumluluk altına sokmak.

Başkasına kötülük eden, kendisine kötülük etmiş olur. Kişi kim olursa olsun mutlaka yaptığının karşılığını görür iyilik yaparsa karşılığında iyilik görür kötülük yaparsa kötülük görür. İnsan her zaman iyilik yapmalı ve iyi niyetli olmalı ki aynı şeyi kendi de görebilsin.

Battı balık yan gider. Eğer toplumu yönetenler bozulmuşsa artık her şey bozulmuştur.

Baz bazla, kaz kazla, kel tavuk topal horozla. Kişi kim olursa olsun kendi dengiyle anlaşır kendi dengiyle değerlendirilir.

Bedava sirke baldan tatlıdır. Bedava kolay yoldan kazanılan mal mülk para ne olursa olsun güzel çirkin iyi kötü fark etmez, insanlar için çok değerlidir.

Bekârın parasını it yer yakasını bit. Bekâr insan bekârlık süresince nerde akşam orada sabah tasarruf bilmez hesap bilmez kitap bilmez, olur olamaz yerlere para harcarken aynı zamanda üstü başı pislik içinde yaşar.

Bekârlık sultanlıktır. Sorumluluk yüklenmeyi sevmeyen kişiler kendilerine sorumluluk yükler diye bekârlığı evliliğe tercih ederler. Onlara göre bekârlık daha rahat bir yaşamdır.

Beklemekten ağaç olmak. Çok uzun süre beklemiş olmak. Beklemekten usanmış olmak çok uzun süre beklediğini ifade etmek
Bela senden uzak durmazsa sen beladan uzak dur. Eğer karşındaki laftan anlamıyor hala seni rahatsız ediyorsa sen rahatsız olmamak için ondan uzak durmaya gayret et.

Bela aramak: Çevresindekileri rahatsız etmek. Onları kavgaya zorlamak.

Beleş atın dişine bakılmaz. Hiç emek vermeden kazanılan malın iyi veya kötülüğüne bakılmaz.

Ben ağa sen ağa bu ineği kim sağa. Yapılması gereken bir iş için herkes kendini bir tarafa çeker birbirine bırakırsa iş ortada kalır, yapılmaz.

Ben derim bayram haftası o anlar mangal tahtası. Ben ne diyorsam o söylediğimle hiç alakası olmayacak şeyler düşünüyor.

Berbere sormuşlar, tıraşım ak mı kara mı? Önüne düşünce görürsün demiş. İnsan yaptığı işin doğrumu yanlış mı olduğunu sonuçları ortaya çıkınca görür.

Berberin solumazı, tellağın terlemezi, kahvecinin söylemezi. Her işin erbabı aranır. Berberin yüze karşı üfleyip kokan nefesi ile sizi rahatsız etmeyeni , tellağın terlemeyeni çünkü teri kese yaparken üzerinize tamlar rahatsız olursunuz, kahvecinin dedikodu yapmayanı müşteri için iyidir.

Besle kargayı oysun gözünü. İyilik nedir bilmeyen birini besleyip büyütürsün sonrada sana en büyük kötülüğü yapar.

Beslemeyi eslemeden alma. Her hangi bir iş için yanına alacağın kişiyi araştırıp sormadan tanımadan alma. Sor soruştur öğren öyle yanına al ki daha sonra pişman olmayasın.

Beş kuruşun varsa beş yere düğümle. İnsan birikimlerini tasarruflarını sağlam yerde saklamalı sonra pişmanlık fayda etmez.

Beş parmağın beşi bir değildir. Birbirlerine ne kadar yakın olursa olsun her insanın ayrı bir huyu vardır, kardeş bile olsa aynı huyu aynı davranışları göstermezler.

Beş parmağın hangisini kessen acımaz. İnsanın ailesi bir elin parmakları gibidir. Nasıl parmağın hangisini kesersen kes acırsa ailede herhangi bir kişiye gelecek kötülük aynı şekilde acı verir.

Beton Kafalı: Kafası çalışmayan, geri zekâlı. Çok zor öğrenen.

Beyaz saçaklın değil yaşın işaretidir. İnsan artık saçına sakalına beyazlık düştüyse yaşlandığını anlamalı ve ona göre çalışmalarını hayat düzenini ayarlamalı.

Beylik fırın has çıkarır. Bir kişinin yaptığı işi devlet yaparsa onu daha mükemmel yapar. Devletten gelirini temin eden kişi kendini sağlama bağlamıştır.

..

...

Lütfen Paylaşalım

.

site ekle site ekle http://www.iyisayfa.net/