İnternet kullanımı

foto1
Belge form dökümanlar evrak
foto1
Windows word excel powerpoint access frontpage ms paint
foto1
Soru bankası tüm sınıflar branşlar için sorular bilgisayar testleri
foto1
Eba zümre plan hem zümre ve planları
foto1
Açıklamalı atasözleri ve deyimler biyografiler il il Anadolu efsanleri
Atama sorgu zümre eba sivil savunma öğretmen ders kitapları hem gorev dağılımı öğretmen nobet çizelgesi çevre formu çalışma programı arşiv açık öğretim osym teog yök duyuru trafik işaretleri sözler bilmeceler deprem beynimiz çocuğa dini bilgiler sorular cevaplar verimli ders çalışma burs verenler üniversiteler güvengen davranış meb yüz eser sınav soru cevap amerikanın keşfi soykırım Türk tarihi devletleri eğitim motivasyon videoları word excel point mspaint wordart program yazılım donanım skype ascii dos outlook internet frontpage .Read More...

Bizim Okul

İdareci öğretmen ve öğrencilere yönelik bir eğitim sitesi

Tesadüf Değil

Erkeklerin ‘’erkekliği ve erkeklerin ürettiği şiddeti’’ sorgulayarak, yaşanmışlıklarla konuşmaya başlamasının neden çok önemli olduğunu ve kendi açımdan bunun beni korkuttuğunu vurgulamak isterim.Devamı için

...

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

INTERNET

Bilgiye ulaşımın en kestirme yolu. Günümüz teknolojisinin vardığı  en önemli  noktalardan  biri. Dünyaya açılan penceremiz. Dünyayı bir ekrandan bize açarken aynı zamanda bizi de dünyaya  açan  sihirli  penceremiz.

Masaüstündeki image010 komutunun tıklanmasıyla karşımıza açılan pencere. Bu pencereden gitmek istediğimiz yer neresi o zaman aşağıdaki açılmış bir web sayfasını görelim.

image011

Bu açılmış bir internet sayfası bu sayfanın başında adres yazan yere adres satırı diyoruz. Eğer ziyaret etmek istediğimiz bir web sayfası varsa adresini buraya doğru olarak yazar enterlarız. Sayfada bir arıza yoksa ve de adresi doğru yazmışsak mutlaka karşımıza açılacaktır.

Açılan ekranda görülen semboller ve açıklamalarını sırasıyla yapalım:

İnternet Explorer ilk açtığımızda karşımıza açılan sayfadaki araç çubuklarını aşağıda görüyoruz. Bu araç çubukları ve görevlerini öğrenelim:

1-Sola Browser tuşu: Açılan Internet sayfalarında geriye sola doğru gitmemizi sağlar.

2-Sağa Browser tuşu: Açılan Internet sayfalarında ileriye sağa doğru gitmemizi sağlar.

3-Dur: Yapılan en son işlemi durdurur. Ör: Herhangi bir sayfayı aç komutu verdik fakat sayfa açılmadan iptalini istiyoruz, o vakit tıklamamız gereken komut “dur” komutudur. Zaten mausumuzla üzerine gelince sarı bir yazı ile açıklamasını görürüz.

4-Yenile: Verilen komutu tekrarlar. Ör: Bir sayfa açılması için komut verdik, fakat sayfa yarıya kadar açıldı, o şekilde kaldı. Açılma işlemi veri akışının zayıf olması nedeniyle gerçekleşmiyor , “Yenile” komutu ile işlemi tekrar ettiririz ve sayfanın açılması işlemini gerçekleştirmeye çalışırız.  

5-Giriş: İnternete girişimizde açılan sayfanın hangi sayfa olmasını istiyorsak buradan atamasını yaparız. Bu işlem günümüzde çok basitleşmiş oldu, çünkü birçok web sayfası “Açılış sayfası yap” komutu veren başlıklar görüntüler. Bu başlığı tıklayınca otomatik olarak işlem gerçekleşir ve sayfa bizim açılış sayfamız olur.

6-Ara: İnternette arama yapmak için kullandığımız komuttur. Aramak istediğimiz bilgi ne ise onu ara komutu önünde bulunan pencereye yazıp tıklama işlemin ardından arama motoru faaliyete geçip arama işlemini başlatır. Günümüzde tarayıcıların arama motorları yanında aynı işlemi gören birçok arama motoru vardır. Hatta ülkemizde de birçok arama motoru web sitelerinde isteğimize kolayca ulaşmamızı sağlayacak durumdadır. Ör: Google, Altavista, Yahoo, Lycos ..gibi

7-Sık kullanılanlar: Bu menü bizim için önemli saydığımız web sitelerini tekrar açmak ve kolaylıkla kısa yoldan ulaşmak istediğimizde erişebilmemizi sağlayan menüdür. Bunun için yapmamız gereken sık kullanılanlara ekle komutunu kullanmaktır. Böylelikle istediğimiz site buraya eklenerek daha sonra kolaylıkla ulaşmamıza imkân sağlar.

8-Geçmiş: Daha önce ziyaret ettiğimiz web sayfaları burada saklanır. Çevrim dışı çalış komutu ile bu sayfalara tekrar istediğimiz zaman ulaşabileceğimiz gibi internete bağlandığımızda daha önce açılmış olan sayfalara hızlı bir şekilde erişmemizi de sağlar.

9-   E-mail: Adı üstünde haberleşme aracımız kullanımını daha sonraki derste anlatacağız.

10-Yazdır: Burada istediğimiz sayfaları doğrudan yazdırabiliriz. Bu yazdırma işleminde sayfada ne varsa yazdırılır. Resim, metin, gif ayrımı yapılmaz o yüzden yazdırma işleminde yazdırılacak sayfanın kendi yazdırma komutu varsa onu kullanmak ya da yazdırmak istediğimiz metni seçip “Kopyala/Yapıştır” komutu ile başka bir sayfaya yapıştırıp oradan yazdırmak yazıcımızın mürekkebinin bitmemesi açısından daha sağlıklı olur.

Adres satırı: İnternette gezinirken aradığımız web sitelerine ulaşmak için web adresimizi yazmamız gereken satırdır. Adres satırına adres girerken küçük harfleri kullanmalı ve doğru adres yazmalı. Türkçe de kullanılan (Ç Ş Ü Ö Ğ İ ) gibi karakterleri kullanmamamız gerekir. Bilgisayar neyi yazmışsak onu arayacağı için en küçük bir yazım farklılığı bizi aradığımız adrese değil, değişik adreslere getirecektir.

Hosting Nedir?

Kısaca açıklamayla Hosting web sitelerimizin ev sahibidir. Web sitelerimizi birer yolcu olarak düşünürsek hostinglerde konakladığımız otellerdir. Eğer hostingler olmasa sitelerimize kimse ulaşamaz veya sitelerimizi dünyaya açamayız.
Internet için hazırlanmış içerik sayfalarına tüm Internet bağlantılı bilgisayarlar üzerinden ulaşılabilmesi için bu sayfaların yüksek kapasiteli, hızlı ve sürekli Internet bağlantısına sahip sunucularda tutulması  gerekmektedir.  Bu içerik barındırma hizmetine Hosting adı verilmektedir.

World Wide Web ( WWW ) Nedir?

Kısaca Web; Internet'in en çok kullanılan alanı. Şöyle düşünün: Elinizde yazı, resim, grafik, hatta müzik, video, animasyon gibi öğelerden oluşan bilgiler var. Bunları uygun bir şekilde bir araya getirip, başkalarıyla - hem de milyonlarca kişiyle - paylaşmak istiyorsunuz. Bu gibi malzemeleri dosyalayıp, çoğaltıp, adresini bilmediğiniz kişilere ulaştırmamız mümkün değil. Peki ya bunları tek bir yere koysak, isteyen gelip kendisi izlese nasıl olur? İşte Web'in mantığı budur. Bilgisayarlardaki bu işe özel yazılımlar (Web tasarım yazılımları) ve bunlarda kullanılabilecek özel formatlar sayesinde bu öğeleri bilgisayarda görüntülenebilecek sayfalar halinde düzenleyebiliriz. Tabii, düzenlemekle iş bitmiyor, bunları herkesin ulaşabileceği bilgisayarların, yani Internet'e sürekli bağlı Web sunucularının üzerine koyup, kullanıcının bu sayfalara erişmesini sağlayacak bir adrese atamalıyız. Tabii, bu iş yeni başlayanların görevi değil, biz şimdilik Web sayfalarının ne işe yaradığını ve zaten Internet'e konmuş Web sayfalarına nasıl bağlanacağımızı öğrenelim.

Tüm dünyada firmalar, kuruluşlar, resmi veya özel kurumlar, yayıncılar, hatta bu işi hobi veya zevk olarak yapan veya sadece başkalarına yardımcı olmak isteyen amatörler, Web sayfaları düzenleyip bunları bir Web sunucusu üzerinden yayınlıyor. Dünyada birkaç sayfalık amatör sitelerden on binlerce sayfalık devasa sitelere kadar milyonlarca Web sitesi bulunuyor. Her bir sitenin, her bir sunucunun bir "Web adresi" var. İşte Internet'e bağlandığımızda, bu Web sayfalarını görüntülemeye yarayan, Web tarayıcı (Web browser) adını verdiğimiz yazılımlara bu Web adreslerini yazıp o sayfaları ve üzerindeki öğeleri izleyebiliriz.

World Wide Web'e bağlanmak için Microsoft Internet Explorer veya Netscape Communicator gibi Internet paketlerini kullanmamız gerekli.

 

Http Ve Ftp Ne Anlama Gelir?

Günde belki yüzlerce defa gördüğümüz ve kullandığımız http ne demektir? Http, "Hyper Text Transfer Protocol" (Hiper Metin Transferi Protokolü ) kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. İnternette sunucular ve son kullanıcılar arasında bilgilerin nasıl aktarılacağına dair kurallar ve yöntemleri düzenleyen bir sistemdir. Bir web sitesine bağlanmaya çalıştığınızda, siz adresin başına bunu yazmasanız da tarayıcınız bunu otomatik olarak ekler, çünkü sunuculardan web sitelerine ait bilgileri indirebilmeniz için, "http" protokolü ile bir istekte bulunmanız gerekmektedir. Adreslerin başına eklenen "http", sunucuya web sitesi ile ilgili bilgileri size "http" kuralları çerçevesinde iletmesi komutunu verir ve iletişim başlar.

Bundan başka Ftp terimini de mutlaka duymuşsunuzdur. FTP, "File Transfer Protokol" (Dosya Transferi Protokolü ) kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. FTP, internete bağlı iki bilgisayar arasında dosya aktarımı yapmak için geliştirilen bir internet protokolüdür. Geçmişte, FTP yapmak için görsel ara yüzlü programlar henüz geliştirilmemişti. Bu nedenle FTP yapmak için, metin temelli bir program aracılığı ile komutları metin olarak ayrıntılı bir şekilde yazmak gerekiyordu, bu nedenle FTP yapmak zahmetli bir işti. Ancak günümüzde internetin yaygınlaşması ve daha insanın FTP yapmaya ihtiyaç duymasıyla birlikte, görsel arayüz kullanan FTP programları da pek çok firma tarafından geliştirilmeye başlandı ve FTP yapmak ezbere bilinmesi gereken onlarca komuttan oluşan bir yük olmaktan çıktı.

..

Sorunların geride kalmasına izin vermeyeceğiz

Kahveci: 1 Mayıs’ta gerçek sorunların geride kalmasına izin vermeyeceğiz

Kamu çalışanlarının sorunları ve 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününe ilişkin değerlendirmelerde bulunan Genel Başkanımız Önder Kahveci, “1 Mayıs’ta Anıtkabir’de olacağız. 1919 ruhunu yeniden canlandıracağız” dedi. Kahveci, “Emeğin alın terinin sorunların tartışılması gereken bir gün 1 Mayıs ama maalesef bu olmuyor. Her yıl farklı yerlerde yaşanan bazı görüntülere şahit oluyoruz. Basında bu görüntüler öne çıkıyor ve ne yazık ki gerçek sorunlar geride kalıyor. Devamı

Yeni O.O. Geçiş Sistemi Velilerden Geçemedi!

egitim senYeni Ortaöğretime Geçiş Sistemi Velilerden Geçemedi!

Tarih: 03 Mayıs  

TEOG sınavının kaldırılmasının ardından hemen uygulamaya konulacağı duyurulan yeni ortaöğretime geçiş sınavı hakkında velilerin görüşlerine başvurduk. Web sayfamızdan duyurduğumuz ankete katılan 1372 velinin düşüncesine göre, yeni ortaöğretime geçiş sistemi sınıfta kaldı. Devamı

Lütfen Paylaşalım

.

site ekle site ekle http://www.iyisayfa.net/